Европа - безхаберна срещу прането на пари и мафията
Интересите на ндрангетата се простират и към държавите от Източна Европа и по-специално към Полша, България, Хърватия, Украйна и Русия...
Това пише в документалната книга "Бялото злато" от италианския прокурор Никола Гратери и експерта по организирана престъпност Антонио Никасо, чието българско издание вече е в разпостранителската мрежа с логото на издателство "Авлига" и с превода на Таня Кольовска. Двамата автори идват в София за премиерата на българското издание по време на Софийския международен панаир на книгата през декември. Кое е "бялото злато"? Все още най-доходоносната инвестиция в света - кокаинът. Белият прах, който разрушава живота, природата, политиката, заразява банковата система и корумпира хората с власт. Никола Гратери и Антонио Никасо проследяват трафика на кокаина и тенденциите в пазара на дрога, предприемайки пътуване от Колумбия, през Европа чак до Австралия. Според разследването на Гратери-Никасо Европа е един разрастващ се пазар за кокаина, което я прави все по-привлекателна за мафията. Според изследване на института "Марио Негри" всеки ден в Европа се консумират 365 кг кокаин или около 130 т годишно. В същото време Старият континент показва много нисък имунитет срещу тази заплаха и не полага особени усилия да използва най-мощното оръжие срещу него, а именно - мерките срещу пране на пари, смятат авторите.
Европа е пасище, на което всяка криминална организация може свободно и спокойно да пасе, пише в "Бялото злато".
Оказва се, че Германия, в която ние се "кръстим", позволява всяка година на нейна територия да се изпират между 29 и 57 млрд. евро! Тя е държава, в която прането на пари е детска игра, твърдят авторите на "Бялото злато". Всичко това благодарение на липсата на прозрачност в системата и пропуските в борбата с организираната престъпност. Африка е склад, богатата Австралия - истински рай за пазара на кокаин...Всяка държава и всеки континент имат своето специфично място на тази печална карта. Всъщност цялата земя, чиито бели дробове - горите на Амазония - са загубили милиони хектари тропическа гора, унищожени, за да станат терени за отглеждане на кока.